(Ne)eiliniai įvykiai: Pride Parade

2018-ais metais Pride eitynės Vancouver‘yje vyko 40-ą kartą. Prisipažinsiu – tai buvo įspūdinga šventė. Dar įspūdingiau buvo tai, kad miestas pradėjo ruoštis šiam įvykiui prieš porą savaičių, o galbūt anksčiau. Tą galima buvo pastebėti vaikščiojant gatve, užkandžiaujant kavinėse, restoranuose ir būnant kitose viešose vietose: vaivorykštės spalvos puošė vitrinas, bankų laukiamuosius, ryškėjo įstaigų iškabose, gyvenamųjų namų balkonuose, languose.

Įdomu ir tai, kad Vancouver‘io gyventojai skiria šiai progai ne vieną dieną, o visą savaitę. Pride Festival startavo anksčiau, savaitė iki Pride eitynių prasidėjo įvairūs edukaciniai ar pramoginiai renginiai. Buvo smagu apsilankyti renginiuose su sūnumi, nes daugumoje jų buvo organizuojamos pramogos vaikams: kol aš dairiausi ar bendravau su organizacijų atstovais, vaikas kartu su organizatoriais-savanoriais pūtė muilo burbulus, žaidė futbolą ir visaip kitaip pasikraudavo teigiamomis emocijomis. Kitaip tariant, laiką leisti turiningai ir smagiai galėjo įvairaus amžiaus žmonės.

Pačios eitynės vyko sekmadienį, rugpjūčio 5 dieną. Į miesto centrą plūdo šimtai žmonių su LGBT simbolika rankose ir šypsenomis veide. Eitynėse nepatingėjo sudalyvauti ir Kanados Ministras Pirmininkas J. Trudeau. Ministras džiaugsmingai žingsniavo po indėnų organizacijų atstovų, taip rodydamas ne tik palaikymą LGBTQIA+ bendruomenei, bet ir pagarbą čiabuvių tautai. Iš tiesų, pagarba, mano manymu, buvo pagrindinis šio renginio akcentas.

Eitynėse dalyvavo valstybinių, nevyriausybinių, verslo organizacijų, politinių partijų atstovai. Jie visi išėjo į gatvę siekdami palaikyti LGBTQIA+ žmones savo bendruomenėse: eitynėse žygiavo gaisrininkinai, pedagogai, medikai ir t.t. Pasirodžius policijos delegacijai tvarką palaikantys uniformuoti vyrai plojo ir šūkavo, skatindami ir kitus palaikyti jų kolegas garsiais plojimais.

Sunku patikėti, kad kažkada teisėsaugos darbuotojai atliko priešingą vaidmenį – gaudė ir baudė seksualinių mažumų atstovus. 1950-ais metais Kanadoje seksualiniai santykiai su tos pačios lyties atstovais buvo vertinami kaip nusikaltimas. Anot knygos „Pride. Celebrating diversity and community“ autorės R.Stevenson, tais laikais Šiaurės Amerikoje buvo stipri diskriminacija ir nepakantumas netradicinės seksualinės orientacijos žmonėms.

Matyt, visur, kur yra spaudimas ar gniaužimas, kyla pasipriešinimas. Pirmos demonstracijos prasidėjo JAV ir jos visai nebuvo panašios į šventę, kurią mes matome dabar. 1965-ais metais Filadelfijoje į gatvę išėjo apie keturiasdešimt drąsių žmonių su plakatais apie lygybę ir seksiualinių mažumų teises rankose. 1969-aisiais įvyko žymios riaušės New York‘o bare “Stonewall Inn”, kuomet LGBT žmonės pirmą kartą pasipriešino policijos pareigūnams. Ir pagaliau 1970-ais metais – pirmos Pride eitynės vyko New York‘o mieste. Sekančiais metais Gay Day piknikas įvyko Toronto mieste Kanadoje. Vėliau ši tradicija „persikėlė“ į Europą ir į kitas pasaulio šalis.

Stebėdama Pride eitynes, galvojau apie šios, plačiai po pasaulį pasklidusios, tradicijos istoriją. Dabar Pride festivalis yra šventė, šventė, kuri kažkada prasidėjo nuo demonstracijų, pasipriešinimo, riaušių.

Na, ir dabar galima susidurti su įvairiomis žmonių nuomonėmis šia tema. Kalbėdama su pažįstamais apie Pride eitynes, besidalindama įspūdžiais, išgirdau įdomių klausimų. Pavyzdžiui, kurių galų tempiau į eitynes savo vaiką: tenai gi minios žmonių, pusnuogiai vyrai, keisti persirengėliai laksto? Tiesą pasakius, vienu žodžiu čia neatsakysi. Visų pirma, toks požiūris į Festivalį man pasirodė įdomus, bet labai nenustebino. Visų antra, prisipažinsiu, laikausi nuomonės, kad Pride festivalis yra daug dalykų aprėpiantis renginys. Tai yra galimybė “traukti į dienos šviesą” reikšmingas visuomenei problemas ir klausimus, galimybė mums visiems mokytis pagarbaus bendravimo ar net mąstymo, kalbėti apie laisvę. Galų gale vaikui tai yra proga mokytis saugaus elgesio taisyklių būnant žmonių minioje😊.

Tikriausiai nesuklysiu pasakydama, kad visgi paskutinių dešimtmečių pokyčiai visuomenėje (taip pat ir Baltijos šalyse) yra gana ryškūs, žmonių sąmoningumo lygis auga ir, tikiu, pokyčiai vis ryškės žmonių, galinčių atvirai kalbėti apie save ir savo išgyvenimus, drąsiai reikšti savo nuomonę ir poziciją, dėka. Nesustokime!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close