Mano nauji vaidmenys

Terminas „vaidmuo“ man visada pirmiausiai asocijavosi su teatru, aktoryste. Prisimenu savo susipažinimą su psichodrama. Eidama į pažintinį psichodramos užsiėmimą, galvojau, kad turėsime daug vaidinti, tiksliau, atlikti mums paskirtus vaidmenis. Klydau. Niekas jokių vaidmenų mums neskyrė, vaidmenis kurdavome patys ir kurdavome juos spontaniškai.

Tuos vaidmenis kuriame ir gyvenime. Anot psichodramos pradininko J.L. Moreno, vaidmenys neatsiranda iš asmenybės, bet priešingai ‒ iš vaidmenų atsiranda asmenybė. Ir vaidmenys yra suprantami plačiau nei tie, kuriuos atlieka aktoriai. Pavyzdžiui, socialiniame kontekste aš esu – dukra, mama, žmona, namų šeimininkė (matyt, laikinai) ir t.t.. Taip pat šiuo metu atlieku rašančios straipsnį ir geriančios trečią puodelį kavos moters vaidmenį.

Priėmusi sprendimą vykti į Kanadą, turėjau atsisakyti tam tikrų vaidmenų, pvz., išėjau iš darbo. Tuo pačiu, pradėjusi naują gyvenimą užsienyje, neišvengiamai turėjau mokytis naujų vaidmenų. Pradėsiu nuo paprastų dalykų. Pirmiausia turėjau išmokti ŠYPSOTIS kaimynams, praeiviams, bendrakeleiviams. Kai kuriems žmonėms šypsena kyla savaime, man gi reikia pastangų, nes įpratusi šypsotis nuoširdžiai. Negalėčiau teigti, kad mūsų miestelio gyventojai nėra nuoširdūs. Pastebėjau, kad daugumai vietinių žmonių šypsotis yra toks įprastas dalykas, kad jie tai daro labai natūraliai.

Paskui paaiškėjo, kad įvaldyti besišypsančiojo vaidmenį – tai yra tik pradžia. Tolimesniame etape reikėjo mokytis daug ir dažnai kalbėtis su sutiktais žmonėmis, tuo pačiu ir nepažįstamais (pasirodo, tam tikrose situacijose NEkalbėti yra nemandagu). Puikiai žinojau apie „pokalbių apie orą“ (angl. small talks) kultūrą, tačiau vis dar vertinu tai, kaip savotišką iššūkį. Kaip pavyzdį galiu pateikti kasdienę situaciją: einu su vaiku į žaidimo aikštelę, kur yra daug įdomių žaislų ir atrakcijų. Kol vaikas užsiėmęs, randu tylią vietą, išsitraukiu knygą, pasitaisau akinius, atsiverčiu pirmą puslapį, perskaitau vieną sakinį. Ir tada pasikalbu su nepažįstamuoju nr. 1, paskui su nepažįstamuoju nr. 2, užverčiu knygą, einu namo. Gali kilti klausimas, kam apskritai neštis tą knygą į žaidimo aikštelę ?! Laimei, mano sūnui naujas vaidmuo yra artimas ir natūralus, jis noriai sveikinasi su praeiviais, pasikalba su naujai sutiktais žmonėmis skirtingomis temomis (sau ir iš dalies kitiems suprantama anglų kalba) ir tame jaučiasi gerai. Tokiais atvejais galiu sau leisti patogiai būti tylinčiosios vaidmenyje.

Vystant temą apie savo naujus vaidmenis, negaliu nepaminėti, kad dabar šeimoje tenka būti tuo, kuo dar niekada nebuvau. Juokaudama sakau, kad „dirbu“ asmenine vaiko plaukimo ir čiuožimo trenere, anglų kalbos mokytoja, logopede. Išėjus iš namų turiu galimybę pasijusti vis naujas vietas atrandančia turiste ‒ keliaujančia ir nuoširdžiai besižavinčia Kanados gamtos grožiu. Galėčiau vardinti dar daugiau vaidmenų, bet, manau, visiškai naujas man ir aprėpiantis visas kitas patirtis yra (I)EMIGRANTĖS vaidmuo. Emigrantės, kuri pasiilgo savo namų, šeimos ir artimųjų. Ir imigrantės, turinčios ieškoti naujo užsiėmimo, naujų draugų, kitaip tariant, ieškoti savo vietos naujoje šalyje.

Daugelis man sako, kad šiuo metu turiu unikalią galimybę naujai kurti savo gyvenimą. Tokia galimybė mane džiugina ir tuo pačiu gąsdina. Mintyse vis iškyla vienos psichodramos praktikės žodžiai. Pristatydama save, ji paminėjo, kad ištekėjus persikėlė į kitą šalį, kur jautėsi laiminga visas… tris dienas. Po to natūraliai kilo klausimas apie tolimesnius planus ir veiklą. Toks laikotarpis kažkiek primena paskutinius metus mokykloje, kuomet turėjau apsispręsti dėl savo tolimesnio profesinio gyvenimo. Dabar jau, matyt, per vėlu klausti savęs, kuo aš noriu būti užaugusi, bet įdomu, kokį sekantį vaidmenį prisiimsiu?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close